Конспект інтегрованого заняття
(старша група 5 років)
(ознайомлення з природою, малювання, математика)
Тема: Зимуючі птахи
Мета: продовжувати формувати уявлення дітей про зимні зміни у природі; узагальнювати і систематизувати знання про птахів; розвивати пізнавальний інтерес до вивчення природи рідного краю, продовжувати вчити дітей вирізувати силуети природи; виховувати бажання спостерігати за природою і дбайливо ставитися до неї.
Матеріали: демонстраційний: зображення птахів (зимуючих і перелітних), макети птахів для сюрпризного моменту, годівничка; ватман із зображенням гілки; роздатковий: картки з цифрами і олівці для дидактичної гри «Нагодуємо пташок», картинки для складання групками, заготовки птахів із паперу, пензлики і підставки, фарби гуаш.
Організаційний момент: діти сідають півколом.
Хід заняття:
- Дітки, яка пора року настала? (зима)
- Так, правильно. А взимку на дворі тепло чи холодно?
- А як ви думаєте, якщо надворі холодно, то птахам буде легко вижити?
- Правильно, дітки їм буде дуже важко.
- А хто мені скаже, чому? (бо взимку нічого не росте і їм дуже важко знайти їжу).
- Птахи хоч і готуються до зими, але цих запасу харчів дуже мало, щоб прожити всю зиму.
- Дітки, я сьогодні вранці, поставила на підвіконня годівничку. А потім дивлюся на годівничку, а там синичка і снігур. Синичка мені сказала, що прилетіла до нас з самого лісу. Вона здолала дуже довгий і тяжкий шлях, щоб сказати нам, що птахи не можуть собі знайти їжу.
- Дітки, а хто мені скаже, чому так сталося. (бо холодно, зима, насіння засипане снігом, жучки і личинки глибоко під корою дерев)
- А снігур дуже просив нашої допомоги. Він сказав, що тільки наші дітки зможуть допомогти птахам взимку.
- А хто мені скаже, як ми можемо допомогти птахам? ( годівнички)
- А що ми насиплемо в нашу годівничку? (крихти хлібу, зерно, кашу)
- А хто знає, яка найулюбленіша їжа синички? (сало)
- А снігура? (ягідки горобини)
- Снігур і синичка, дуже раді, що у нас такі розумні дітки, і знаєте як потрібно допомагати птахам взимку.
- Наші гості дуже хочуть побути на нашому занятті, тому я їх посаджу, нехай спостерігають.
- А тепер давайте пограємо.
Дидактична гра « Перелітні і зимуючі птахи»
- Я вам буду показувати пташку, а ви повинні будете сказати як вона називається. І сказати перелітна вона чи зимуюча.
- Молодці діти.
- Ви мабуть вже стомилися, тому трошки відновимо сили.
- Піднімайтеся з-за столу.
Станемо струнко,
Руки в боки.
Пострибали як сороки,
Стрибу, стрибу,
стрибу, скоки.
Пострибали як сороки!
- Ось тепер можна в продовжувати далі. Сідайте дітки.
- А тепер наших гостей потрібно нагодувати. Заодно ми з вами і пограємо. (роздаю картки)
Дидактична гра « Нагодуємо пташок»
- Робота з роздавальним матеріалом
- Я вам роздала картки і олівці.
- У порожньому віконечку ви повинні намалювати стільки зернят, щоб їх кількість відповідала цифрі, яка стоїть зліва.
- Молодці, добре попрацювали.
- Пташки дуже вдячні вам за те, що ви їх не залишили голодними.
Дидактична гра «Збери картинку»
- Дітки у мене є дуже цікаві картинки з птахами, але вони розрізані на частини для того щоб дізнатися, хто намальований на цих картинках частинки потрібно скласти у цілу картинку.
Гра проводиться в групах. Дітям роздаю розрізані на шматочки малюнки птахів на годівниці. Вони складають картинку. Після того, як робота завершена, діти з кожної групи говорять хто у них зображений на картинці.
- Молодці діти, ви добре попрацювали.
Роздаю фарби, пензлики, воду, підкладки, заготовки.
- Дітки, а зараз нас чекає дуже цікава робота. Ми будемо для наших гостей синички і снігура робити друзів.
- Я вам роздаю ось таких пташок, але як бачите, вони всі однакові. Але ж ми з вами знаємо, що є дуже багато різних пташок. Для цього ми їх розмалюємо. Ми можемо зробити і синичку, і снігура, і горобця, а може хтось хоче зробити ще якусь пташку.
- Я вам зараз покажу, як можна зробити пташку, це буде прикладом.
- Дітки, після того, як ви всі зробите пташок, ми їх посадимо на гілки.
Показую як розмалювати заготовку, нагадую, як правильно, як набирати фарбу пензликом, промивати його, і т. д.
Діти приступають до роботи. Я контролюю її виконання. Допомагаю у разі потреби.
По закінченню роботи підписую пташок і приклеюю їх до заздалегідь приготованого ватману з гілками
- Ой, які чудові пташки у нас вийшли. Наші гості синичка і снігур дуже раді новим друзям.
- Дітки, а ще я приготувала крихти хліба, зерно, сало і горобину. І коли ми підемо на прогулянку, то повісимо годівничку і туди покладемо гостинці для птахів.
- Дітки, а тепер давайте попрощаємося з нашими гостями синичкою і снігуром. Бувайте. Щасливої вам дороги! (ставлю годівничку на підвіконня)